Časté otázky AirKey

1. Všeobecné otázky

1.1 Co je systém AirKey?

Systém AirKey je elektronický uzamykací systém dodávaný společností EVVA. Při používání systému AirKey je klíčem smartphone. AirKey je mobilní, flexibilní a moderní řešení s uživatelsky přívětivým fungováním. Systém AirKey se vyrábí v Rakousku.

1.2 V čem spočívá technologie NFC?

NFC je zkratka názvu Near Field Communication, což je mezinárodní standard pro bezkontaktní radiokomunikační přenos dat.

1.3 Systém AirKey má mnoho výhod:

Cylindrická vložka AirKey je vybavena bezpečnostními funkcemi, jako je ochrana před vytažením jádra, ochrana před odvrtáním, rotační brzda nebo integrovaný zabezpečovací prvek pro bezpečné ukládání dat.

Cylindrická vložka AirKey se vyznačuje modulovou konstrukcí. Díky tomu lze její délku přizpůsobit přímo na místě montáže, což usnadňuje plánování.

Signalizuje jednotlivé úrovně oprávnění pomocí červeného, zeleného a modrého světla, a proto představuje vhodnou alternativu a promyšlené řešení i pro sluchově postižené osoby.

Kovové povrchy cylindrické vložky AirKey se dodávají v barevných provedeních nikl, leštěný nikl a leštěná mosaz. Různá designová provedení odpovídají různému vkusu a situacím.

Cylindrická vložka AirKey funguje s běžně dostupnými bateriemi CR2.

Cylindrická vložka AirKey se dodává také jako půlvložka, kterou lze používat například u garáží.

Cylindrická vložka AirKey je vhodná pro všechny běžné únikové a nouzové východy podle norem EN 179 a EN 1125.

Navíc je možná i oboustranná kontrola přístupu pro situace, kdy je zapotřebí sledovat i opuštění místnosti.

Systém AirKey je nezávislý na poskytovateli mobilních telekomunikačních služeb, což znamená, že můžete pohodlně odemykat a uzamykat po celém světě, aniž byste byli odkázáni na jednoho poskytovatele.

Pomocí systému AirKey lze účinně a nenákladně zvládat i situace, které zahrnují rozdílná časová pásma nebo rozptýlená pracoviště.

1.4 Jak zjistím, zda je můj smartphone vhodný pro systém AirKey?

To si můžete zcela jednoduše a rychle vyzkoušet. Přihlaste se ke službě Google Playstore a hledejte aplikaci AirKey – jestliže se aplikace zobrazí, vlastníte smartphone vybavený technologií NFC. Seznam všech vyzkoušených smartphonů naleznete na adrese www.evva.cz/airkey.

Než se tedy rozhodnete koupit si další smartphone, jednoduše vyzkoušejte svůj stávající přístroj a nahlédněte do tohoto seznamu!


2. Jak systém AirKey funguje?

2 Jak systém AirKey funguje?

Systém AirKey využívá k zasílání přístupových oprávnění na libovolně velké vzdálenosti internet a stávající mobilní telefonní sítě. Prostřednictvím smartphonu vybaveného technologií NFC je možno ovládat cylindrickou vložku AirKey. Smartphone předává všechny události související s dveřmi do online správního střediska, čímž neustále udržuje celý systém v aktuálním stavu.

Přihlášení a registrace: https://airkey.evva.com
Příručka k systému: www.evva.cz/airkey
Instruktážní video: http://video.evva.com/tutorials/airkey/software2.1 Co potřebuji k tomu, abych mohl používat systém AirKey?

Smartphone vybavený technologií NFC (aktuální seznam naleznete na adrese www.evva.cz/airkey), identifikační média jako přívěsek ke klíčům nebo přístupovou kartu AirKey, přístup k internetu pro komunikaci s online správním střediskem a cylindrickou vložku AirKey. Dále je nutné nainstalovat do smartphonu aplikaci AirKey a zakoupit flexibilní kredity EVVA KeyCredit.

2.2 Jaké jsou systémové požadavky?

Prohlížeč: Internet Explorer IE9 a novější, Firefox 6 a novější, Chrome 14 a novější, Safari 6 a novější
Operační systémy: Všechny běžné operační systémy: Windows XP (nebo vyšší), MacOS 10.6 (nebo vyšší), Linux
Identifikační média: Alespoň 1 smartphone s operačním systémem Android 4.0.0 (nebo vyšším) a s technologií NFC; přístupové karty nebo přívěsky ke klíčům AirKey.2.3 Bude systém AirKey fungovat také na mém telefonu iPhone?

Společnost Apple má modul NFC, avšak jeho používání k jiným účelům není uvolněno. Proto systém AirKey není v současnosti kompatibilní s produkty společnosti Apple.

2.4 Co je online správní středisko AirKey a jak funguje?

Ke komunikaci s online správním střediskem AirKey potřebujete bezplatný účet AirKey. Pomocí tohoto účtu se spravují nastavení zabezpečení prostřednictvím internetového prohlížeče a zasílají přístupová oprávnění do mobilních klíčů, jimiž jsou smartphony podporující technologii NFC. Přenos informací o změnách přístupových oprávnění k uzamykacím zařízením a stavu systému se při tom uskutečňuje prostřednictvím bezpečného a šifrovaného internetového připojení.

2.5 Jak vytvořím první přístupová oprávnění?

Přístupová oprávnění můžete pohodlně vytvořit v online správním středisku AirKey po přihlášení ke svému účtu.
Například: Osoba 1 smí používat dveře 1 a dveře 2 ke vstupu do objektu a vycházení z něho v určených časových obdobích.

2.6 Jak získám aplikaci AirKey?

Aplikaci AirKey lze získat bezplatně prostřednictvím služby Google Playstore, přičemž objem stahovaných dat činí asi 5 MB.

2.7 Jak funguje aplikace AirKey?

Aplikace Airkey slouží k aktualizaci cylindrických vložek AirKey a identifikačních médií AirKey. Stačí aktivovat smartphone a aplikace AirKey může uzamykat cylindrickou vložku AirKey ve Vašich dveřích.

2.8 Jak mohu používání kódovací stanici AirKey s prohlížečem Firefox?

Nová standardní verze prohlížeče Firefox 52 bude vydána dne 7. 3. 2017. To ovlivní i zásuvný modul JAVA potřebný pro kódovací stanici AirKey.

Jsou dvě možnosti jak kódovací stanici AirKey i nadále používat.

  • používání nižší verze prohlížeče Firefox než 52
  • používání prohlížeče Firefox 52 verze ESR (Extended Support Release)

Prohlížeč Firefox 52 verze ESR bude vydán přibližně ve stejné době a lze jej stáhnout na následujícím odkazu:

Firefox  52 verze ESR

Podívejte se prosím na instalaci na 32-bitovoé verze Firefox 52 ESR.
Společnost EVVA nyní pracuje na řešení pro kódovací stanici AirKey bez zásuvného modulu JAVA pro prohlížeč. Aktualizace bude k dispozici v průběhu roku 2017.

V případě dalších dotazů kontaktujte svého místního pracovníka Tech-Office.

3 Zabezpečení

3 Jak bezpečný je systém AirKey?

Systém AirKey využívá nejmodernější bezpečnostní mechanismy a stará se o kompletní
zabezpečení.

Nejdůležitější bezpečnostní opatření:

  • Všechna data přenášená mezi koncovými body jsou zabezpečena za použití aktuálních šifrovacích standardů. Vaše data jsou tedy zajištěna proti dešifrování na celé cestě mezi vysoce zabezpečeným počítačovým střediskem společnosti EVVA až k cylindrické vložce AirKey.  
  • Použitím certifikovaných zabezpečovacích prvků (vysoce bezpečné paměťové prvky s aktivním šifrováním a dešifrováním) v cylindrické vložce a v identifikačních médiích posouvá systém AirKey bezpečnost elektronických uzamykacích systémů na novou úroveň.   
  • Zaznamenávání událostí do protokolu zajišťuje dokonalou zpětnou sledovatelnost souvisejících s přístupy. 
  • Vnější hlavice je navíc vybavena rotační brzdou a ochranou před odvrtáním a vytržením vložky.

 

 

3.1 Jak je zabezpečena aplikace AirKey v mém smartphonu?

Aplikaci AirKey lze chránit prostřednictvím PIN kódu.
Dodatečnou ochranu lze zajistit aktivací šifrování úložiště ve smartphonu.

3.2 Kde jsou uložena má data a jak jsou chráněna?

  • Data jsou uložena ve vysoce zabezpečeném počítačovém středisku společnosti EVVA, kde jsou chráněna před neoprávněným přístupem.
  • Online správní středisko má redundantní ochranu, díky čemuž je chráněno také před výpadky.
  • Automatizované zajišťování dat je realizováno v Rakousku.
  • Výměna dat mezi vaším internetovým prohlížečem a počítačovým střediskem společnosti EVVA se uskutečňuje prostřednictvím spojení využívajícího zabezpečený přenosový protokol HTTPS, jako je tomu např. u systémů online bankovnictví.3.3 Jak to vypadá s ochranou dat?

Zákazník může sám při nastavování zařízení zapnout či vypnout zobrazování osobních údajů.

4 Co se stane, jestliže…

4.1 …se vybije baterie v cylindrické vložce?

Baterie má výdrž přibližně 2 roky a zvládne více než 10 000 uzamykacích cyklů za rok. Při nízkém stavu nabití baterie obdržíte výstražné upozornění ve formě signalizace blikajícím červeným světlem. Toto včasné upozornění by mělo zabránit úplnému vybití baterie. Pokud však navzdory upozornění baterii včas nevyměníte, můžete k napájení cylindrické vložky AirKey použít nouzový zdroj proudu s potřebným napětím. Nouzový zdroj proudu vlastní příslušná zámečnická služba, která u vás systém nainstalovala a uvedla do provozu.

4.2 …baterie mého smartphonu bude vybitá?

Pro tento případ vám doporučujeme mít trvale uschováno, například u souseda, záložní identifikační médium, ať již čip na svazku s klíči nebo přístupovou kartu AirKey.

4.3 …ztratím svůj smartphone?

 

Při ztrátě smartphonu je udělená přístupová oprávnění možno ihned smazat. Navíc lze obratem udělit oprávnění novému smartphonu.

4.4 …ztratím identifikační médium?

Prostřednictvím online správního střediska můžete velmi rychle a jednoduše udělovat, ale i odebírat, přístupová oprávnění. To znamená, že při ztrátě identifikačního média spočívá nejúčinnější postup v jeho okamžitém zablokování. Navíc můžete cylindrickou vložku zablokovat i pomocí smartphonu, který je vybaven technologií NFC a ve kterém je nainstalována aplikace AirKey. Aktualizaci stavu vaší cylindrické vložky tak může přímo na místě provést na základě vašeho pověření i váš soused.

5. Náklady

5.1 Kolik systém AirKey stojí?

Nezávazná cenová doporučení obdržíte na vyžádání.

5.2 Co je kredit KeyCredit?

 

K vytváření a změnám přístupových oprávnění jsou potřebné kredity KeyCredit. Odebírání přístupových práv je bezplatné. Zakoupit si lze kredit KeyCredit ve výši 10, 50 nebo 100 jednotek. Kredit KeyCredit si můžete kdykoliv flexibilně dobít.

5.3 Kde lze kredity KeyCredit zakoupit?

Kredity KeyCredit jsou distribuovány výlučně prostřednictvím partnerů společnosti EVVA. Získaný kredit se „nabíjí“ v online správním středisku systému AirKey. Pomocí revolučních kreditů KeyCredit určených pro systémy EVVA platí zákazník pouze za to, co skutečně potřebuje.

6 Pomoc

6.1 Na koho se mohu obrátit, potřebuji-li jako uživatel systému AirKey pomoc?

S používáním online správního střediska, které je intuitivní a jednoduché, se rychle obeznámíte. Poté již budete moci provádět požadované správní úkony sami, a to zcela nezávisle. Budete-li přesto potřebovat radu nebo pomoc, můžete si ji vyžádat online prostřednictvím odkazu http://support.evva.at/airkey/cz/.


Další informace a doporučené postupy lze nalézt v příručce k systému AirKey, která je dostupná prostřednictvím odkazu
http://www.evva.cz/fileadmin/files_all/Download/AirKey/Systemhandbuch/CZ_AirKey_Prirucka_k_systemu_V1.0.pdf

6.2 Jak najdu správný ovladač pro kódovací stanici?